Uzm. Dr. Emine Akın

Klinik Biyokimya Uzmanı

Hiç düşündünüz mü sağlıklı olmak sizin için ne ifade ediyor? Elbette “sağlık her şeyin başı tabii ki” diyeceksiniz. Çünkü sağlığınız yerinde değilse, hayatın tadına varamıyorsunuz. Fakat nedense bunu sıklıkla unutup önem sırasında sağlıktan daha sonra gelen şeylere öncelik verebiliyorsunuz. Sonra da bunları elde etmek için sağlığınızı bile feda edecek hale gelebiliyorsunuz. Yaşam kaliteniz oldukça düşüyor ama bunu fark etmiyorsunuz. Alışkanlıklar sarmalında dönüp gidiyor hayatınız.

Ta ki o an gelene kadar. İşte alarm zilleri çalıyor. Sağlığınızla ilgili ortaya çıkan şikâyetler hızla artıyor. “Ne oluyor bana? Eskiden böyle şeyler olmazdı” diye düşünüyorsunuz. Bazen canınızı yakan, bazen mecburen günlük aktivitelerinizi yavaşlatan ve bazen de sizi iki lokma yemek yiyemeyecek hale getiren şikâyetleriniz, yaşam kalitenizi ciddi derecede olumsuz etkiliyor. Ve işte tam bu noktada, sağlığın gerçekten ne demek olduğunu tekrar düşünüyorsunuz. Hatta bunu derinden anlıyorsunuz. Sonra ne mi oluyor? Tabii ki, tekrar sağlığa kavuşmak için çareler, arayışlar, denemeler… Ama bu arada, çektiğiniz acılar, ızdıraplar ve sıkıntılar da cabası.

Şimdi durup biraz düşünün. Belki şimdiye kadar çok önemli bir sağlık probleminiz olmadı ama bazen nezle, grip bile olduğunuzda bu döngünün ne kadar yorucu, zahmetli ve mutsuzluk verici olduğunu hatırlayın.

Acaba sağlığınızı kaybetmeden, bu acı ve sıkıntıları yaşamadan, sağlıklı ve üretken, kaliteli ve mutlu bir yaşam geçirmek mümkün mü? Evet, elbette mümkün!

Ama bunun için önce kendinize çok yakından bakıp, ta hücrelerinize kadar inerek vücudunuzun nasıl çalıştığını öğrenmeniz ve anlamanız, kısaca kendinizi keşfetmeniz gerekiyor. Bu keşiflerle edindiğiniz yeni kazanımları hayatınızda uyguladığınızda daha sağlıklı, keyifli ve mutlu bir hayat sizi bekliyor olacak.

Haydi, hazırsanız başlayalım!