Bademciklerde de Taş Olur mu ?

Tamam, böbrek taşından bahsedildiğini duydunuz, hatta belki de böbreğinizde taş oldu. Safra kesesinde de  taş olabilir diye biliyorsunuz, ama nereden çıktı bu bademcik taşı ? Daha neler duyacağız diyebilirsiniz … Sizin başınıza gelmese de , bademciklerde oluşan taşın ciddi bir sağlık problemi olduğunu ancak yaşayanlar bilir.

Vücudumuzun mükemmel işleyişine baktığımızda, birçok sistem olduğunu  görürüz. Sindirim sistemi, dolaşım sistemi, sinir sistemi vb. gibi  hemen ilk anda aklımıza gelenleri sayabiliriz. Bu sistemler, birbiriyle çok ince bir düzende ve çok  uyumlu olarak çalışırlar. Örnek verecek olursak, vücudumuzu  bir ülkeye benzetebiliriz. Dolayısıyla da mesela vücuttaki  sinir sistemi ülkedeki  bütün iletişim ve haberleşme olarak,  dolaşım sistemi ulaşım olarak ve sindirim sistemi de ülkedeki üretim ve dönüşüm faaliyetleri olarak düşünülebilir. Ancak her ülkenin bir savunma gücü ve sistemi olduğu gibi, vücudun da bir savunma sistemi vardır. Vücudun savunma sistemi de bağışıklık sistemidir.

Bağışıklık sistemi, bizim için her gün, her saat kısaca her an çalışan bir koruma sistemidir. Bu sistemde bazı organlar ( cilt, dalak, bağırsaklar, kemik iliği vb.) , lenf damarları (  ile birlikte lenf düğümleri ve bademcikler ) , özel  hücreler ve bazı özel sıvılar bulunur.

Bademcikler, ağız gerisinde boğazımızın iki yanındaki girintilerde  yerleşmiş özel lenf bezleridir. Ağız ve boğaz yolundan gelen mikroplara ve zararlı maddelere karşı savunma yapmakla görevlidirler. Ciddi oranda bağışıklık hücresi içerirler. Bu lenf bezlerinin yüzeyleri, mikropları, yabancı maddeleri, mukus ve ölü hücreleri tutacak  alacak şekilde gözeneklidir ve  üzerinde küçük yarıklar  vardır.  Bademcikler tarafından tutulup içeri alınan mikroplar, mukus ve diğer  atık maddeler  zamanla sertleşerek taş halini alır.

Vücutta kronik, yani sürekli olarak iltihap düzeyi yüksek olduğunda, ağız bakımı kötü olduğunda,  sürekli ağız kuruluğu yaşayanlarda, sık sık üst solunum yolu  enfeksiyonu ve bademcik iltihabı geçirenlerde, sıklıkla antibiyotik kullananlarda, sigara içenlerde, ağızda mantar enfeksiyonu durumlarında bademciklerde taş oluşumu oldukça sık görülür. Küçük taşlar belirti vermeyebilir, ancak zamanla  bunlar daha da büyüyüp sertleşebilir.

Haftaya bademcik taşlarıyla ilgili  diğer önemli  noktalarla devam edeceğiz.